Cumulocity IoT platvorm liidab kõik seadmed ühtsesse süsteemi

Viimaste aastate jooksul on turule tekkinud kümneid uusi pilveplatvorme. Nende populaarsuse põhjuseks on võimalus jälgida ja juhtida seadmeid kõikjalt ühest kesksest kohast sõltumata asukohast. Tihtipeale peavad suuremad süsteemid olema võimelised opereerima mitu aastat, et täita oma eesmärki. Paraku on elu näidanud, et aeg-ajalt kipuvad nutikad pahatahtlikud inimesed üles leidma olulisi turvaauke, mille tulemusena võib lõppkasutaja saada märkimisväärset kahju. Seetõttu ei olegi otstarbekas kliendile mõeldud lahendustes alati kasutada käsitsi nokitsetud keskkondi, vaid pigem rakendada valmislahendusi, mida täiendatakse pidevalt, on paindlikud ning teevad suure töö arendajate eest ära. Üks selline toode on Cumulocity.

Cumulocity sündis 2010 aastal Silicon Valley’s, Kalifornias. Loojateks olid insenerid, kes soovisid pilvetehnoloogiat ära kasutades tuua kasutajani kaasaegne asjade interneti halduskeskkond. Tänase seisuga on Cumulocity võitnud erinevaid auhindu, laienenud Euroopasse ning leidnud mainekaid partnereid nagu Paypal, Tieto ja Telia üle kogu maailma.

 

Andmete visualiseerimine

Cumulocity pakub suurel hulgal valmis komponente andmete visualiseerimiseks alustades tavaliselt XY-tüüpi graafikust lõpetades erinevate kaardirakendusteni välja. Kui aga mingil põhjusel peaks nendest siiski väheks jääma, on arendajal võimalik kirjutada pistikmoodul (plugin) kasutades keskkonna enda arendusteeke AngularJS raamistikus. Eriti kasulikuks muutub selline laiendus just siis, kui on vaja juhtkäske anda mõne teise süsteemi rakendusliidesele.

Järgneval pildil on näitena toodud Saksamaal asub seade ning kõrval graafikult võib vaadelda ajaloolist seadme signaalitugevust.

Saabunud informatsioonist on võimalik igal kasutajal tellida eripärane raport. Sellest on näiteks abi, kui tekib vajadus väljastada aeg-ajalt kolmandatele isikutele (näiteks emaili kaudu) parameetrite ajaloolist informatsiooni lisakasutajaid tekitamata. Raport kirjutatakse CSV (comma-separated values) formaati, mida saab hiljem mugavalt ja automaatselt töödelda.

 

Projektipõhine lähenemine

Väga tihti leiavad insenerid ennast olukorrast, kus süsteemiadministraatorile (või hooldajale) mõeldud kasutajaliides on liiga detailne lõppkasutaja jaoks või tekib olukord, kus iga süsteemi haldamine toimub eraldi keskkonnas. Cumulocity võimaldab integreerida erinevaid rakendusi ning luua vaateid erinevate kasutajaõigustega iga projekti jaoks ühest keskkonnast. Tallinna Tehnikaülikoolis suudame läbi keskse juhtimise võimaldada kasutajatele üle mitme teaduskonna erivaatelisi ligipääse tekitada, mille tulemusena ei kaasne enam alati iga uue projekti võtmisel vajadus järgmise virtuaalmasina või veebilehe järele. Asjakohane andmebaas ning sellega seotud reeglid on Cumulocity poolt juba sisseehitatud.

Järgnev pilt kuvab võimalust määrata kasutajale ligipääse erinevatele projektidele.

Liidestamine

Andmete vastuvõtmiseks ja väljavõtmiseks on Cumulocity’s REST API, mis tähendab et keskkonnaga suhtlemiseks on vajalik seadmel (kommunikatsioonimoodulil) TCP/IP protokollistiku tugi. Kasutusel on vaikimisi krüpteeritud (HTTPS) ja krüpteerimata (HTTP) meetodid ning ligipääs on määratud kasutajapõhiselt spetsiaalse rakenduspääsme (token) järgi, mis tuleneb kasutajatunnusest ja paroolist. Et vähenda ülekantavate pakettide sisu suurust, on rakendusliides sisseehitatud nö lisatase, mis võimaldab mahukamate sõnumite  jaoks eeldefineerida teatavad väljad, et siis hiljem üle kanda ainult väljade sisu ja “šablooni” identifikaator. Selline lahendus on eelkõige kasulik akutoitel töötavatele seadmetele ning mille puhul on oluline optimeerida energiakasutust igal võimalusel.

Cumulocity keskkonnas on eeldefineeritud suur hulk erinevaid seadmeid, mis võimaldavad keskkonnaga ühilduvuse saavutada mõne klikiga. Sinna hulka kuuluvad erinevad ruuterid, Modbus ja LoRa kontrollerid ning isegi Raspberry Pi. Täieliku nimekirja leiab SIIT.

 

Paindlikkus

Lisaks pilveversioonile on võimalik Cumulocity’t paigaldada ka oma serverisse. See annab võimaluse lõppkasutaja jaoks toimetada tarkvaraga oma enda poolt hallatavas sisevõrgus, mis võib hoolika planeerimise korral lahendada ka kõige paranoilisemad privaatsusega ja turvalisusega tekkivad murekohad. Samuti saab sellise lähenemise puhul klient ise organiseerida oma riistvara ja kasutada just enda valitud varundamise ning kõrgkäideldavuse (high availability) lahendusi.

 

Kokkuvõte

Asjade interneti populaarsuse kasvuga tõuseb vajadus turvaliste, laiendatavate ning universaalsete halduskeskeskkondade järgi. Tallinna Tehnikaülikool on võtnud kasutusele Cumulocity, mille peamiseks eeliseks on erinevate vaadete tekitamine, mis võimaldab anda ligipääsu teadusrühmadele üle kõigi instituutide elimineerides vajaduse mitme süsteemi järele. Lisaks sellele on võimalik integreerida oma pistikmooduleid, mis lubab ehitada lõppkasutajale rätseplahendusi spetsiaalselt konkreetsetele vajadustele.

Kui teil on arendusidee, mida soovite ellu viia koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga ja see vajab sarnase keskkonna kasutamist, võtke meiega ühendust ning aitame teil oma idee ellu viia. Vajadusel kaasame just teile sobiva eriala eksperdid oma töörühma.

Cumulocity 30 päevast prooviversiooni saab katsetada cumulocity.com lehel.

 

Blogi valmimist toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ning SA Eesti Teadusagentuur.